faq
najczęściej zadawane pytania
Dlaczego jakość powietrza w klasie jest ważna?
Według badań średnio w pomieszczeniach spędzamy około 90 proc. czasu.
Okresowo powietrze wewnątrz może być nawet do 100 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz (Kim 2018).
W ostatnich latach prowadzono wiele badań skoncentrowanych na zewnętrznej jakości powietrza, ale to wewnętrzne ma większy wpływ na stan zdrowia (Jones 1999, Al horr 2016).
Jakość powietrza wewnątrz budynku zależy od wielu parametrów – temperatury, wilgotności, poziomu lotnych związków organicznych czy dwutlenku węgla.
Wzrost poziomu CO2 przekłada się bezpośrednio na zdolności do koncentracji uczniów (Lowe 2018).
Dodatkowo badania wykazują, że wzrost poziomu CO2 w szkolnych pomieszczeniach o 1000 ppm przekłada się nawet na 20 proc. wzrost nieobecności uczniów (Shendell 2004).
W grudniu 2018 r. przeprowadzono pomiary jakości powietrza w gminie Zabierzów w ramach akcji „Badamy powietrze” prowadzonej we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym. We wszystkich szkołach, w których były wykonywano pomiary, było bardzo ciepło, w niektórych klasach tak, że dzieci rozbierały się do podkoszulków. Zbyt mocno grzejące kaloryfery powodowały także, że powietrze było suche, a dzieci przegrzane. Temperatury nie dało się regulować przy pomocy regulatorów przy kaloryferach, ponieważ w większości przypadków ich nie było. Nauczyciele regulowali często temperaturę w klasie poprzez otwieranie okien, co nie jest dobrym rozwiązaniem w czasie wysokich stężeń zanieczyszczeń, gdyż wpuszczają zanieczyszczenia do pomieszczeń.
Gdzie znajdę gotowe scenariusz do lekcji o jakości powietrza?
Opracowujemy scenariusze lekcji na temat jakości powietrza w szkolnych klasach. Pobierz zestaw przykładowych ćwiczeń w formacie pdf. Jeśli chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami lub przesłać uwagi napisz na adres szkolneklimaty@naprawsobiemiasto.eu lub zadzwoń 501 601 595.
Co oznaczają światła i ich pulsowanie na czujniku zamontowanym w klasie?
Kolor światła informuje o jakości powietrza na zewnątrz. Pulsujące lub ciągłe światło informuje o jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Błękitne światło - zdrowe powietrze na zewnątrz.
Żółte światło - lekko zanieczyszczone powietrze na zewnątrz.
Czerwone światło - poważnie zanieczyszczone powietrze na zewnątrz.