Może też masz pierwsze skojarzenie, że hałas to nie zanieczyszczenie powietrza? Jednak tam, gdzie nie ma powietrza, nie ma hałasu. Poznaj więc ducha hałasu. Sam hałas zaś ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wystarczy przekroczenie poziomu ok. 70 dB.
Pamiętaj, że decybel (dB) to jednostka logarytmiczna, a nie liniowa. Wzrost hałasu o 1 decybel to odczuwalny wzrost aż o 26 proc. Trzy decybele więcej to dwukrotny wzrost hałasu dla Twoich uszu.
Przy długotrwałym hałasie na poziomie 75 dB dochodzi do różnych zaburzeń i chorób, np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń pracy żołądka, wzrostu wydzielania adrenaliny, wrzodów żołądka a nawet przyspieszenia procesu starzenia. Powyżej 90 dB następuje osłabienie i ubytek słuchu. Ryzyko fizycznego uszkodzenia słuchu pojawia się, gdy zaatakuje Cię hałas powyżej 120 dB. Dziesięć decybeli więcej a odczujesz trudny do wytrzymania ból.
Od wieków próbowano walczyć z hałasem. W angielskich miastach zakazywano np. bicia żon o pewnych porach dnia i nocy, aby ich krzyki nie przeszkadzały sąsiadom. Dziś takiemu hałasowi raczej zapobiegaj dzwoniąc na policję. Miasta jednak nadal walczą z hałasem - głównie transportowym, a więc powodowanym przez nasze samochody. Informacje o natężeniu dźwięku w swojej okolicy możesz sprawdzić na mapach akustycznych miasta, dostępnych w internecie.
Komfortowy poziom dźwięku w mieszkaniu to ok. 40 dB. 60 dB słyszymy podczas odkurzania. Gdybyś przypadkiem 27 sierpnia 1883 r. mieszkał na wyspie Krakatau to o godz. 12:53 czasu lokalnego do Twoich uszu dotarłby najgłośniejszy wyemitowany dźwięk na Ziemii. Byłby to też niestety ostatni dźwięk, jaki usłyszałeś - wybuch wulkanu Krakatau i jego 350 dB. O to właśnie ten cały hałas.
Najprostszą metodą pomiaru hałasu jest Twój telefon komórkowy. Zainstaluj aplikację Miernik dźwięku. Wyglądem przypomina profesjonalny decybelomierz. Jej odczyty w podstawowych sytuacjach nie będą znacząco odbiegać od takiego sprzętu. Pamiętaj jednak, że telefon wykorzystuje wbudowany mikrofon, który był projektowany do rozmów. Dlatego przy natężeniu dźwięku powyżej 90 dB pomiary mogą zacząć się różnić. Prosty decybelomierz to wydatek około 100 zł.
Wybuch stratowulkanu Krakatau 27 sierpnia 1883 roku był jednym z największych i najbardziej destrukcyjnych w historii Ziemi.